česky slovensky по-русски deutch english

Najčastejšie otázky a odpovede k prírodným náterom na drevo

FARBY A OCHRANA VO VNÚTRI

• MÔŽEM PODLAHU NAFARBIŤ INOU FARBOU?

Áno, s Osmo Tvrdým voskovým olejom alebo Dekoračným voskom.

Naneste náter pevným kartáčom, nechajte náter pár minút pôsobiť a odstráňte prebytočný materiál handričkou v smere vlákien dreva. Podlahu za dobrého vetrania nechajte schnúť cez noc a potom naneste jeden alebo dva tenké nátery s Osmo Tvrdým voskovým olejom ako konečným náterom.

• ČO SA STANE, KEĎ JE ČASŤ POVRCHU DREVA POŠKODENÁ?

Poškodené miesta je možné obrúsiť a – oproti mnohým bežným lakom – s Osmo produktami previesť novú úpravu povrchu bez viditeľných okrajov.

• NA ČO MUSÍM DBAŤ PRI PODLAHE Z TVRDÉHO DREVA?

Niektoré tvrdé dreva ako jatoba a merbau môžu na základe svojej tvrdosti a obsiahnutých látok pohltiť len málo materiálu. Preto odporúčame bezfarebnú úpravu riedko tekutým Osmo Čistým voskom, ktorý tiež u tohto dreva prenikne hlboko do pórov.

• ČO SA STANE, KEĎ SOM NANIESOL PRÍLIŠ VEĽA MATERIÁLU PRI ÚPRAVE PODLAHY?

Pokiaľ ste naniesli príliš veľa Tvrdého voskového oleja, doba schnutia sa podstatne predĺži. V tomto prípade zaistite dodatočné odvetranie. Otvorte okná a dvere, aby náter vyschol prírodnou oxidáciou. Pokiaľ by pritom došlo k poškodeniu povrchu, odstráňte ho tak, ako je napísané vyššie.

• ČO SA STANE, KEĎ SOM NANIESOL PRÍLIŠ MÁLO MATERIÁLU?

Pokiaľ ste naniesli príliš málo materiálu, môžu sa vytvoriť škvrny od vody a drevo môže vyzerať trochu „sucho“ alebo „matne“. Naneste v každom prípade dodatočný tenký náter s Osmo Tvrdým voskovým olejom.

• OBSAHUJÚ OSMO PRODUKTY ŠKODLIVÉ LÁTKY?

Osmo produkty sú založené na starostlivo čistených rastlinných olejoch a voskoch. Akékoľvek povrchy sú dle uschlého nátěru nezávadné pre človeka, zvieratá a rastliny (vhodné pre detské hračky podľa EN 71,3 a sú odolné v potu a při naslinění dle DIN 53160).

FARBY A OCHRANA VONKU

• AKO JE TREBA PRIPRAVIŤ DREVENÝ PODKLAD PRED NÁTEROM?

Drevený podklad musí byť čistý, suchý (max. vlhkosť dreva 20%) a nesmie byť vystavený mrazu.

• MOŽNO FAREBNÉ ODTIENE OSMO COLOR PRODUKTOV VZÁJOMNE MIEŠAŤ?

Áno, farebné odtiene stávajícího sortimentu výrobkov možno vzájomne miešať v každom pomere. Osmo Vidiecku farbu 2404 jedľovo zelenú možno napríklad zmiešať s Osmo Vidieckou farbou 2703 čiernošedou, aby sa stmavil farebný odtieň.

Upozornenie: Osmo Vidiecke farby možno na vyžiadanie dodať v 186 farebných odtieňoch RAL-klasik a 1950 farebných odtieňoch NCS.

AKÉ DRUHY DREVA BY MALI BYŤ VO VONKAJŠÍCH PRIESTOROCH TRVALO CHRÁNENÉ OSMO IMPREGNÁCIOU DREVA WR?

Použitím impregnácie možno životnosť druhov dreva s nízkou odolnosťou výrazne predĺžiť. K týmto druhom dreva patrí predovšetkým ihličnaté drevo ako smrek/jedľa, borovica a jedľovec.

• JE OSMO IMPREGNÁCIA DREVA WR SAMOSTATNÝ NÁTER?

Nie, Osmo Impregnácia dreva WR nie je samostatný náter. Aby sa zaručila plná ochrana (UV-žiarenie) a trvalá krása dreva, je pre nezastrešené drevo behom troch mesiacov nutný pokiaľ možno pigmentovaný konečný náter (napr. Osmo Vidieckou farbou alebo Osmo Jednorázovou lazúrou).

• ODKIAĽ POCHÁDZA NAPADNUTIE HUBAMI NA DREVENÝCH NÁTEROCH VO VONKAJŠÍCH PRIESTOROCH A AKO ICH MOŽNO ODSTRÁNIŤ?

Najčastejšie sa vyskytujúce huby vykazujú bodkovité, niekedy hnedasté, ale väčšinou čierne napadnutie. Mechový porast a riasa tvoria naproti tomu zelený povlak na nátere. Tieto organizmy zafarbujúce drevo sa môžu plošne rozširovať po celej fasáde. Napadnutie vznikne primárne vlhkosťou a ostatnými vplyvmi životného prostredia – zvlášť v tienených polohách a v blízkosti vôd alebo porastov. Drevo nimi nie je narušené. Povlak možno odstrániť Osmo Gard Clean alebo s pomocou 5% chlórového bieliaceho luhu (dostať v drogériách). K ochrane drevenej fasády zostáva iba použitie fungicidne a algicidne vybavených krycích náterov (Osmo Ochranná lazúra na drevo).

• POSKYTUJÚ LAZÚROVÉ NÁTERY UV OCHRANU?

Efektívnej UV ochrany vo vonkajšom prostredí vystavenom poveternosti možno dosiahnuť lazúrovým náterom.

Tmavé lazúrové farebné odtiene poskytujú lepšiu ochranu proti UV žiareniu ako svetlé odtiene. Konečný náter Osmo UV ochranným olejom výrazne zlepší trvanlivosť každého Osmo náteru.

• EXISTUJE PRE OBLASŤ VONKAJŠÍCH PRIESTOROV BEZFAREBNÝ NÁTER S UV OCHRANOU?

Áno, nový Osmo UV ochranný olej obsahuje špeciálne bezfarebné obsiahnuté látky, ktoré nenechajú UV svetlo dopadnúť na drevo. Tým je predlžený proces šednutia a zostane zachovaný prírodný vzhľad dreva.

• AKO TO, ŽE VYZERÁ NÁTER INAK AKO FAREBNÝ ODTIEŇ Z PLECHOVKY?

Lazúry môžu podľa druhu dreva, na ktoré budú natreté, vyvolať iný farebný výsledok. Tento odtieň nemusí bezpodmienečne súhlasiť s farebnou vzorkou na plechovke. Odporúčame preto najskôr vyskúšať na najmenej viditeľnom mieste povrchu dreva,či bude s lazúrou dosiahnutý požadovaný výsledok.

• AKO SA PROVÁDÍ ÚPRAVA DREVENÝCH PLÔCH Z DREVA BOHATÉHO NA OBSIAHNUTÉ LÁTKY?

Exotické drevo (iroko, massaranduba, tík, bangkirai atď.) a zvlášť na živicu bohaté druhy dreva (napr. červený smrek a douglaska) obsahujú látky, ktoré drevo robia odolným voči plesni, modraniu a hmyzu. Tieto látky obsiahnuté v dreve môžu ako separačný film zabrániť preniknutiu pojiv (prírodné rastlinné oleje) do podkladu dreva a spomaliť schnutie farby.

Preto odporúčame pred prvou úpravou dodržať dobu vystavenia poveternostným vplyvom 2-3 mesiace. Impregnácia nie je na základe prírodnej odolnosti bezpodmienečne nutná.

Osmo Špeciálne oleje na drevo sú špeciálne prispôsobené prírodným farebným odlišnostiam a vlastnostiam mnohých druhov ušľachtilého dreva. Prepožičia drevu svieži, prírodny vzhľad a príjemny, citeľne hladký povrch. Pri transparentne farebnej úprave drevených plôch odporúčame konečný náter Osmo Olejom na tík 007 bezfarebným, aby sa pigmenty chránili pred oderom.

Upozornenie: K úprave väčších drevených plôch ponúka Osmo špeciálny Kartáč k natieraniu podláh (150 mm), ktorý umožňuje profesionálnu farebnú úpravu postojačky.

• MOŽNO NANIESŤ OSMO VIDIECKU FARBU TIEŽ STRIEKANÍM?

Osmo Vidiecka farba sa nanáša v tenkej vrstve na čistý a suchý povrch dreva pevným štetcom alebo Osmo Sadou k válčekovaniu a natieraniu špeciálne vyvinutou pre naše Color produkty. Pokiaľ bude nanesená Osmo Vidiecka farba striekaním (napr. pištoľou s nádobkou), odporúčame v každom prípade dopracovanie štetcom.


Dopytový formulár
Typ produktu / množství
Typ produktu
Množstvo
Doprava tovaru
Doručenie:
Vaše kontaktné údaje
Firma
Meno: Priezvisko:
E-mail: Telefón:
Ulica: Mesto:
PSČ:
Poznámka k objednávke

Ak máte k objednávke nejaké pripomienky, napíšte ich tu.

LOGISTIC

Let's do business together!

Tel.:+420 283 933 452
GSM no.:+420 608 052 451
E-mail:info@au-mex.cz
Skype:petr.hanzal12
CONTACTS
HEADQUARTER IN PRAGUE
HEADQUARTER IN PRAGUE
SHOWROOM
SHOWROOM
WAREHOUSE
WAREHOUSE

Au-Mex spol. s r.o., Poděbradská 574/40, Praha 9 - Vysočany, tel.: +420 283 933 452, +420 283 933 472, fax: +420 283 933 406, info@au-mex.cz
Copyright © Au-Mex spol. s r.o., všechna práva vyhrazena

realizácia: BestSite s.r.o., redakčný systém CMS K2  |  Partneři serveru

Predávajúci si vyhradzuje právo v rámci svojej obchodnej politiky a aktuálneho nákupu od dodávateľa meniť ceny za tovar v priebehu celého kalendárneho roku. Stránky slúžia ako prezentácia a čiastočne aj eshop produktov a služieb spoločnosti AU-MEX sro. Ponúkame komplexný sortiment podláh (predovšetkým masívne podlahy a drevené či laminátové plávajúce podlahy), ďalej aj drevené terasy, fasády a masívny nábytok. Sortiment dopĺňajú produkty pre stavebníctvo - palubovky, preglejky, drevina teak apod.